By using this site, you agree that we're using cookies to save preferences and for telemetry data such as Google Analytics.

Indicative

Present
Perfect
Past
Pluperfect
Future
Future perfect
jag förväxlar
du förväxlar
han/hon förväxlar
vi förväxlar
ni förväxlar
de förväxlar
jag har förväxlat
du har förväxlat
han/hon har förväxlat
vi har förväxlat
ni har förväxlat
de har förväxlat
jag förväxlade
du förväxlade
han/hon förväxlade
vi förväxlade
ni förväxlade
de förväxlade
jag hade förväxlat
du hade förväxlat
han/hon hade förväxlat
vi hade förväxlat
ni hade förväxlat
de hade förväxlat
jag skall förväxla
du skall förväxla
han/hon skall förväxla
vi skall förväxla
ni skall förväxla
de skall förväxla
jag skall ha förväxlat
du skall ha förväxlat
han/hon skall ha förväxlat
vi skall ha förväxlat
ni skall ha förväxlat
de skall ha förväxlat

Conjunctive

Present
Past
Pluperfect
jag må ha förväxlat
du må ha förväxlat
han/hon må ha förväxlat
vi må ha förväxlat
ni må ha förväxlat
de må ha förväxlat
jag skulle förväxla
du skulle förväxla
han/hon skulle förväxla
vi skulle förväxla
ni skulle förväxla
de skulle förväxla
jag skulle ha förväxlat
du skulle ha förväxlat
han/hon skulle ha förväxlat
vi skulle ha förväxlat
ni skulle ha förväxlat
de skulle ha förväxlat

Conditional

Present
Perfect
jag skulle förväxla
du skulle förväxla
han/hon skulle förväxla
vi skulle förväxla
ni skulle förväxla
de skulle förväxla
jag skulle ha förväxlat
du skulle ha förväxlat
han/hon skulle ha förväxlat
vi skulle ha förväxlat
ni skulle ha förväxlat
de skulle ha förväxlat

Imperative

du förväxla
vi Låt oss förväxla
ni förväxla

← Conjugate another Swedish verb

Reji icon

Learn languages with Reji.

One-time purchase for a reasonable price.
No subscriptions, no hidden costs.

How about Android?

Reji's not available for Android yet. You can leave your email.
We'll let you know when it's available!

Let's stay in touch

Follow us on Twitter or Facebook to get bites of usefulness about language learning and Reji tips and tricks.