By using this site, you agree that we're using cookies to save preferences and for telemetry data such as Google Analytics.

Indicative

Present
Perfect
Past
Pluperfect
Future
Future perfect
jag goffrerar
du goffrerar
han/hon goffrerar
vi goffrerar
ni goffrerar
de goffrerar
jag har goffrerat
du har goffrerat
han/hon har goffrerat
vi har goffrerat
ni har goffrerat
de har goffrerat
jag goffrerade
du goffrerade
han/hon goffrerade
vi goffrerade
ni goffrerade
de goffrerade
jag hade goffrerat
du hade goffrerat
han/hon hade goffrerat
vi hade goffrerat
ni hade goffrerat
de hade goffrerat
jag skall goffrera
du skall goffrera
han/hon skall goffrera
vi skall goffrera
ni skall goffrera
de skall goffrera
jag skall ha goffrerat
du skall ha goffrerat
han/hon skall ha goffrerat
vi skall ha goffrerat
ni skall ha goffrerat
de skall ha goffrerat

Conjunctive

Present
Past
Pluperfect
jag må ha goffrerat
du må ha goffrerat
han/hon må ha goffrerat
vi må ha goffrerat
ni må ha goffrerat
de må ha goffrerat
jag skulle goffrera
du skulle goffrera
han/hon skulle goffrera
vi skulle goffrera
ni skulle goffrera
de skulle goffrera
jag skulle ha goffrerat
du skulle ha goffrerat
han/hon skulle ha goffrerat
vi skulle ha goffrerat
ni skulle ha goffrerat
de skulle ha goffrerat

Conditional

Present
Perfect
jag skulle goffrera
du skulle goffrera
han/hon skulle goffrera
vi skulle goffrera
ni skulle goffrera
de skulle goffrera
jag skulle ha goffrerat
du skulle ha goffrerat
han/hon skulle ha goffrerat
vi skulle ha goffrerat
ni skulle ha goffrerat
de skulle ha goffrerat

Imperative

du goffrera
vi Låt oss goffrera
ni goffrera

← Conjugate another Swedish verb

Reji icon

Learn languages with Reji.

One-time purchase for a reasonable price.
No subscriptions, no hidden costs.

How about Android?

Reji's not available for Android yet. You can leave your email.
We'll let you know when it's available!

Let's stay in touch

Follow us on Twitter or Facebook to get bites of usefulness about language learning and Reji tips and tricks.