By using this site, you agree that we're using cookies to save preferences and for telemetry data such as Google Analytics.

Indicative

Future perfect
Future
Pluperfect
Past
Perfect
Present
de skall ha injicerat
ni skall ha injicerat
vi skall ha injicerat
han/hon skall ha injicerat
du skall ha injicerat
jag skall ha injicerat
de skall injicera
ni skall injicera
vi skall injicera
han/hon skall injicera
du skall injicera
jag skall injicera
de hade injicerat
ni hade injicerat
vi hade injicerat
han/hon hade injicerat
du hade injicerat
jag hade injicerat
de injicerade
ni injicerade
vi injicerade
han/hon injicerade
du injicerade
jag injicerade
de har injicerat
ni har injicerat
vi har injicerat
han/hon har injicerat
du har injicerat
jag har injicerat
de injicerar
ni injicerar
vi injicerar
han/hon injicerar
du injicerar
jag injicerar

Conjunctive

Pluperfect
Past
Present
de skulle ha injicerat
ni skulle ha injicerat
vi skulle ha injicerat
han/hon skulle ha injicerat
du skulle ha injicerat
jag skulle ha injicerat
de skulle injicera
ni skulle injicera
vi skulle injicera
han/hon skulle injicera
du skulle injicera
jag skulle injicera
de må ha injicerat
ni må ha injicerat
vi må ha injicerat
han/hon må ha injicerat
du må ha injicerat
jag må ha injicerat

Conditional

Perfect
Present
de skulle ha injicerat
ni skulle ha injicerat
vi skulle ha injicerat
han/hon skulle ha injicerat
du skulle ha injicerat
jag skulle ha injicerat
de skulle injicera
ni skulle injicera
vi skulle injicera
han/hon skulle injicera
du skulle injicera
jag skulle injicera

Imperative

ni injicera
vi Låt oss injicera
du injicera

← Conjugate another Swedish verb

Reji icon

Learn languages with Reji.

One-time purchase for a reasonable price.
No subscriptions, no hidden costs.

How about Android?

Reji's not available for Android yet. You can leave your email.
We'll let you know when it's available!

Let's stay in touch

Follow us on Twitter or Facebook to get bites of usefulness about language learning and Reji tips and tricks.