By using this site, you agree that we're using cookies to save preferences and for telemetry data such as Google Analytics.

Indicative

Present
Perfect
Past
Pluperfect
Future
Future perfect
jag injicerar
du injicerar
han/hon injicerar
vi injicerar
ni injicerar
de injicerar
jag har injicerat
du har injicerat
han/hon har injicerat
vi har injicerat
ni har injicerat
de har injicerat
jag injicerade
du injicerade
han/hon injicerade
vi injicerade
ni injicerade
de injicerade
jag hade injicerat
du hade injicerat
han/hon hade injicerat
vi hade injicerat
ni hade injicerat
de hade injicerat
jag skall injicera
du skall injicera
han/hon skall injicera
vi skall injicera
ni skall injicera
de skall injicera
jag skall ha injicerat
du skall ha injicerat
han/hon skall ha injicerat
vi skall ha injicerat
ni skall ha injicerat
de skall ha injicerat

Conjunctive

Present
Past
Pluperfect
jag må ha injicerat
du må ha injicerat
han/hon må ha injicerat
vi må ha injicerat
ni må ha injicerat
de må ha injicerat
jag skulle injicera
du skulle injicera
han/hon skulle injicera
vi skulle injicera
ni skulle injicera
de skulle injicera
jag skulle ha injicerat
du skulle ha injicerat
han/hon skulle ha injicerat
vi skulle ha injicerat
ni skulle ha injicerat
de skulle ha injicerat

Conditional

Present
Perfect
jag skulle injicera
du skulle injicera
han/hon skulle injicera
vi skulle injicera
ni skulle injicera
de skulle injicera
jag skulle ha injicerat
du skulle ha injicerat
han/hon skulle ha injicerat
vi skulle ha injicerat
ni skulle ha injicerat
de skulle ha injicerat

Imperative

du injicera
vi Låt oss injicera
ni injicera

← Conjugate another Swedish verb

Reji icon

Learn languages with Reji.

One-time purchase for a reasonable price.
No subscriptions, no hidden costs.

How about Android?

Reji's not available for Android yet. You can leave your email.
We'll let you know when it's available!

Let's stay in touch

Follow us on Twitter or Facebook to get bites of usefulness about language learning and Reji tips and tricks.