By using this site, you agree that we're using cookies to save preferences and for telemetry data such as Google Analytics.

Indicative

Present
Perfect
Past
Pluperfect
Future
Future perfect
jag intellektualiserar
du intellektualiserar
han/hon intellektualiserar
vi intellektualiserar
ni intellektualiserar
de intellektualiserar
jag har intellektualiserat
du har intellektualiserat
han/hon har intellektualiserat
vi har intellektualiserat
ni har intellektualiserat
de har intellektualiserat
jag intellektualiserade
du intellektualiserade
han/hon intellektualiserade
vi intellektualiserade
ni intellektualiserade
de intellektualiserade
jag hade intellektualiserat
du hade intellektualiserat
han/hon hade intellektualiserat
vi hade intellektualiserat
ni hade intellektualiserat
de hade intellektualiserat
jag skall intellektualisera
du skall intellektualisera
han/hon skall intellektualisera
vi skall intellektualisera
ni skall intellektualisera
de skall intellektualisera
jag skall ha intellektualiserat
du skall ha intellektualiserat
han/hon skall ha intellektualiserat
vi skall ha intellektualiserat
ni skall ha intellektualiserat
de skall ha intellektualiserat

Conjunctive

Present
Past
Pluperfect
jag må ha intellektualiserat
du må ha intellektualiserat
han/hon må ha intellektualiserat
vi må ha intellektualiserat
ni må ha intellektualiserat
de må ha intellektualiserat
jag skulle intellektualisera
du skulle intellektualisera
han/hon skulle intellektualisera
vi skulle intellektualisera
ni skulle intellektualisera
de skulle intellektualisera
jag skulle ha intellektualiserat
du skulle ha intellektualiserat
han/hon skulle ha intellektualiserat
vi skulle ha intellektualiserat
ni skulle ha intellektualiserat
de skulle ha intellektualiserat

Conditional

Present
Perfect
jag skulle intellektualisera
du skulle intellektualisera
han/hon skulle intellektualisera
vi skulle intellektualisera
ni skulle intellektualisera
de skulle intellektualisera
jag skulle ha intellektualiserat
du skulle ha intellektualiserat
han/hon skulle ha intellektualiserat
vi skulle ha intellektualiserat
ni skulle ha intellektualiserat
de skulle ha intellektualiserat

Imperative

du intellektualisera
vi Låt oss intellektualisera
ni intellektualisera

← Conjugate another Swedish verb

Reji icon

Learn languages with Reji.

One-time purchase for a reasonable price.
No subscriptions, no hidden costs.

How about Android?

Reji's not available for Android yet. You can leave your email.
We'll let you know when it's available!

Let's stay in touch

Follow us on Twitter or Facebook to get bites of usefulness about language learning and Reji tips and tricks.